Yasin Koç'un Kişisel Günlüğüdür..

 
Vergi açlıkları ve sonumuz

Gönderen: yasin 15.08.2013 19:55:03

Yazının Kategorisi: Genel Bu yazı 1821 kez okundu.

Yazının Türü: Blog Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Bu yazım birilerinin sinirini bozacak belki, veya güldürecek veya düşündürecek, bilemiyorum ama yazmam lazım. İçine at at nereye kadar..

Devamlı Türkiye Ekonomisi dünyanın 17. si bilmem nesi vs zırvalar dönüyor etrafımızda malum. Hükümetin çoluk çocuk kandırmaya çalıştığını düşünüyorum artık. Yani iyi bir yalan. Yanlışımız varsa da bi zahmet birileri düzeltsin artık..

Ülkenin genelinde ya gerçek bir durgunluk ya da ciddi bir tasfiye var. Küçük şirketler patır patır batıp gidiyor, büyüklere bişey olduğu da yok. Küçük dediğime bakmayın, en düşüğünün yılda 3-5 milyon cirosu olanlardan bahsediyorum. Son 1 sene içersinde sektörümüzde en az 7-8 batak gördük mesela, bunların bazısının bize zararı da dokundu. Biri hatta yakın arkadaşımız, bir gecede çekti gitti çeki patlayınca. Alacağımız elimizde patladı tabi. Neyse.. Bugün biri daha gitti. Piyasaya bıraktığı zarar 10 trilyon, ilk konuşulan bu, genelde zarar ilk konuşulanın 2 katı civarlarına çıktığı için 10-20 trilyonun arasında piyasada bir zarar söz konusu. Bu da bahsettiğim yıllık 5-10 milyon cirosu olan firmalardan bir kaçının daha kısa zamanda batacağı müjdesini doğuruyor ne yazıkki. Temel, düz mantık. Gerçek bu.
Şimdi diyeceksiniz ki sektör ne? Söyliyim. İnşaata en yakın sektör (Bu ülkede inşaat durursa ülke durur, bunu herkes bilir, düşünün artık), mekanik malzemeler, tesisat malzemeleri, mühendislik, ısıtma soğutma vs sektörlerden bahsediyorum. İnşaatın hemen yan alanıdır bunlar. Sadece 1 senede doğalgaz sektöründe İzmir'de batan firma sayısı 50-100 arası hatta daha fazla olduğu söyleniyor. Bahsettiğim sektörlerden orta çaplı firmalardan ise 15-20 civarı. Ve sadece "İzmir". Ülkenin geneline bakarsanız, dudaklarınız uçuklayabilir, bakmayın :)
Kdv'ler, Ötv'ler, Gümrük Vergileri, Stopaj vergileri, Gelir vergileri, zart vergileri zurt vergileri.. Bu böyle say say bitmez. Yıl sonu oturun bakın gözlerinize inanamazsınız. Daha doğrusu özellikle mart civarı. Ben size şöyle açıklıyayım: Toptancısınız, yılda 5 milyon ciro yaptınız, %10 ile çalıştınız, 500bin karınız var, gideriniz 300 bin(şirket, eleman, araç vs giderler), kaldı size 200 bin. Vergileri bir topladınız gördünüz ki, elinizde kaldı taş çatlasın en fazla 75000(dedim ya bütün o zart zurt vergiler). Sonra puştun biri kaçtı gitti, bi miktar taktı giderken. Gördünüz ki bedavaya çalışmışsınız hatta zarardasınız.. :) Hiçbir güvence yokki! Adam yazmış 20bin tl lik çek, çekin teminatı bin tl. Gülermisin ağlarmısın?.

Ha bunlar olurken uçurum da devamlı büyüyor ama. Hani şu büyük balıklar. Ne hikmetse hiçbirinin gerilediği yok. Yatırım üstüne yatırım, büyüme üstüne büyüme. Bankalar da hakeza..
Bana öyle geliyor ki, esnafın yok edildiği gibi, bu orta sınıfı da yok etmek istiyorlar. Nedense bana insanları fabrika işçisi statüsüne sokmak isteniyor gibi geliyo devamlı. Büyük firmalar iyice büyüsün, herşeyi yutsun, insanlar onların himayesine girsin, biz de sadece büyük balıkları kontrol edelim gibi. Maksat kontrol alanını daraltıp rahatlamak. Düşünsenize, 100000 firmayı denetlemek var, 1000 firmayı denetlemek var. Vergi kaçakçılığını önlemek için küstahça, zalimce yapılan birşey kısaca, tabi gerçek böyleyse..

Ve artık Kdv hariç, diğer hiçbirşeyin 1 kuruşunu dahi helal etmiyorum. Kimin boğazında kalırsa kalsın.
Allah'ından korkan, vatanını seven, namuslu ve adam gibi dürüst, bu işlere açıklık getirebilecek birileri varsa da buyursun açıklasın bakalım anlayalım, biz harbiden çoluk çocukmuyuz...

Tek kelimeyle yazık..

Bu habere yapılmış bir yorum yoktur. İlk yorum ekleyen siz olun!

 Yorum Ekle 
İsminiz *:
Email *:
Websiteniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :

 

Kullanıcı Girişi

Kullanıcı Adı:
Şifre:

Bağlantılar

Since 2006. Powered By ysn © Rss